ORGENERAL ABDULLAH ATAY

Orgeneral Abdullah ATAY 1949 yılında Çorum’da doğmuştur. 1968 yılında Kuleli Askeri Lisesinden, 1970 yılında Kara Harp Okulundan, 1971 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1979 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral ATAY; 1974-1975 yıllarında Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığında 1’inci ve 2’nci Barış Harekâtına katılmış, 1981 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kurmay subay olarak; 3’üncü Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında Karargâh Subaylığı, 1’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında Lojistik Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri (LSE) Komutanlığı Harekât Daire Plan ve Harekât Şubede Karargâh Subaylığı, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığında Karargâh Subaylığı yapmıştır.

1990 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini, 1991 yılında İtalya’da NATO Savunma Kolejini bitirmeyi müteakip, 1992-1995 yıllarında Avrupa Müttefik Komutanlığında Reaksiyon Kuvveti Planlama Karargâhında (ARFPS MONS/Belçika) Şube Müdürlüğü ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığında Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 1997 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

Tuğgeneral rütbesi ile 2’nci Komando Tugay Komutanlığı ve 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 2001 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Güney Müşterek Merkez Karargâhı (JHQ SOUTHCENTRE LARİSSA/Yunanistan) Kurmay Başkanlığı, 3’üncü Kolordu Komutan Yardımcılığı ve 52’nci Zırhlı Tümen Komutanlığı ile Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2006 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Kara Unsur Komutanlığı
(CC LAND Madrid/İspanya) Komutan Yardımcılığı, Genelkurmay Denetleme Başkanlığı ile Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile Ege Ordusu Komutanlığı görevini müteakip, 05 Ağustos 2014 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır.

Orgeneral Abdullah ATAY, TSK Başarı Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Ürdün Üstün Jandarma Madalyası ve Portekiz Ulusal Cumhuriyet Muhafızları Nişanı sahibidir.

Bayan Mürvet ATAY ile evli olan Orgeneral Abdullah ATAY, iki çocuk babası ve dört torun sahibidir. İngilizce bilmektedir.