ORGENERAL GALİP MENDİ

Orgeneral Galip MENDİ 1951 yılında Ankara'da doğmuştur. 1970 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1971 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1983 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı ile Diyarbakır Seferberlik Bölge Başkanlığında Seferberlik Bölge Subaylığı görevlerinde bulunan Orgeneral MENDİ; 1985 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.

Kurmay Subay olarak; 11'inci Piyade Tugayı 73'üncü Piyade Alay Komutanlığında Tabur Komutanlığı, Maltepe Askeri Lisesi Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, 70'inci Piyade Tugayı Kurmay Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığında Eğitim ve Öğretim Grup Komutanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, 4'üncü Özel Kuvvetler Alay Komutanlığı ve müteakiben Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı görevlerini yürütmüş, 1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.

Tuğgeneral rütbesi ile 1'inci Komando Tugay Komutanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Ege Ordusu Harekât Kurmay Yarbaşkanlığı görevlerini yapan Orgeneral Galip MENDİ, 2003 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Ege Ordusu Kurmay Başkanlığı ve Ulaştırma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yapmış, 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığında Muharebe Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı ve Eğitim Kolordusu Komutanlığı ile 8'inci Kolordu Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2012 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile 2'nci Ordu Komutanlığı ve Ege Ordusu Komutanlığı görevlerini müteakip, 05 Ağustos 2015 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır.

Orgeneral Galip MENDİ, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kazakistan Cumhuriyeti Uluslararası İşbirliğinin Gelişmesine Yaptığı Katkılar İçin Madalyası ve Şili Karabineros Onur Nişanı Beratı sahibidir.

Bayan Zeynep Merih MENDİ ile evli olan Orgeneral Galip MENDİ, iki erkek çocuk babasıdır.