6’NCI JANDARMA KOMANDO EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI (KIRKAĞAÇ)

 

        ULAŞIM İMKÂNLARI

 

        Kara yolu :

 

        6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı, Kırkağaç ilçesi çıkışında Soma ilçesi istikametindedir.

 

        Demir yolu :

 

        Kırkağaç’a demir yoluyla ulaşım Ege Ekspresi ile sağlanmaktadır.

 

        Kırkağaç Tren İstasyon Telefon Nu.: 0 236 588 20 86

 

        Hava yolu :

 

        Kırkağaç’a hava yolu ile ulaşım İzmir’e kadar sağlanmaktadır. Hava yolu ile gelmek isteyen misafirlerimiz, İzmir - Manisa – Akhisar - Kırkağaç güzergâhı ile alayımıza ulaşabilirler.

 

        ACEMİ ERLERE SUNULAN İMKÂNLAR       

 

        Erbaş ve erlerimizin alayımıza ilk katılışlarında beden ölçüleri (ayak ve beden)  alınmaktadır. Erbaş ve erlerimize askeri istihkak olarak elbiseleri ve muhtelif malzemeler (pardösü, bot, iç çamaşırı, siyah çorap, spor çorabı, diş fırçası, diş macunu, içlik, şampuan, spor çantası, spor ayakkabı, el, ayak ve banyo havlusu) verilmektedir.  Erbaş ve erlerimize her bölükte bir berber salonu ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Koğuşlar       :

 

        Birliğimizde her acemi erimize bir yatak ve bir dolap verilmektedir. Ayrıca hafta da üç defa değişik saatlerde  duş imkânı sunulmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Kantin    :

       

        Acemi erlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için alay bünyesinde bir tane ana kantin, ayrıca her bölük merkezinde bir tane kantin hizmet vermektedir. Kantinlerimizde acemi erlerimizin her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde hizmet verilmektir.(Traş malzemeleri, iç çamaşırı, çorap, eşofman, bot, yiyecek ve içecek malzemeleri vb.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Hazır Yiyecek Bölümleri   :

 

        Acemi erlerimizin istirahat sürelerinde, hazır gıda reyonlarında pizza, hamburger, sıcak ve soğuk içecek vb. ürünlerin satışı yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        İnternet Salonları               :

 

            Acemi erlerimizin gündemi takip edebilmeleri, aileleri ile görüntülü görüşebilmeleri ve stres atabilmeleri için alay içinde internet salonumuz bulunmaktadır. Ayrıca, acemi erlerimizin aileleri ile görüşebilmeleri için eğitim alanları, koğuşlar bölgesi, kolaylık tesisleri olmak üzere birliğimizin hemen hemen her bölgesinde ankesörlü telefonlar kullanıma sunulmuştur. (12 acemi ere bir tane ankesörlü telefon düşmektedir.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        1’inci Basamak Muayene Merkezi  :

 

        Acemi erlerimizin her türlü sağlık sorunları ile 1’inci basamak muayene merkezi tarafından yakından ilgilenilmektedir. Gerekli durumlarda Manisa ve İzmir de bulunan asker hastanelerinde tedavilerine devam edilmektedir. Acemi erlerimiz komando muayenesi kapsamında uzman hekimler tarafından her türlü sağlık kontrolünden geçirilmekte, sağlık kontrolü sonucunda rahatsızlığı tespit edilenlerin acilen tedavisine başlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Rehberlik ve Danışma Merkezi              :

 

        Rehberlik ve Danışma Merkezi (RDM)’nde psikolojik sorunlu acemi erlerimiz ile yakından ilgilenilmektedir. 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı Rehberlik ve Danışma Merkezi’nde 2 uzman görev yapmaktadır. Gerekli durumlarda acemi erlerimiz İzmir ve Manisa Asker Hastanesinde bulunan psikiyatri bölümlerine sevk edilmekte ve tedavileri oralarda sürdürülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Sosyal ve Kültürel Faaliyetler         :

 

            Moral faaliyetleri kapsamında,  askerlerin eğitimden artakalan zamanlarda eğlenmelerini sağlamak maksadıyla konserler düzenlenmektedir. Acemi erlerimizi bilgilendirmek maksadıyla uzman doktorlar tarafından verem, diş sağlığı, hijyen vb. konularında seminerler düzenlenmektedir. Ayrıca,  sinema salonunda hem konferanslar verilmekte hem de güncel filmler izlettirilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Spor Tesisleri             :

 

        Acemi erlerimiz hafta sonu ve boş zamanlarında halı sahadan yararlanabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       

        BİRLİK İRTİBAT TELEFON NUMARALARI

 

        6'ncı J. Komd.Eğt.A.K.lığında vatanî görevini yapan acemi erlerimizin ailelerinin bilgi almak için birliğe ulaşabilecekleri irtibat telefonları :

        Alay santrali: 0236 588 90 10

        Ailelerinin acemi erlerimizin sorunlarını iletmek için arayabilecekleri telefon numaraları :

        0 236 588 90 28

        0 236 588 90 30

 

        BANKA VE POSTA ADRESİ BİLGİLERİ

        Birliğe gelen ve birlikten gönderilen mektup, kargo vb. gönderiler kontrollü olarak bölük idari işleri marifetiyle hızlı bir şekilde PTT görevlilerinden topluca teslim alınmakta ve muhatabına ulaştırılmaktadır. Posta adresimiz; 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı………Tabur Komutanlığı ……….Bölük Komutanlığı Kırkağaç / MANİSA’dır.

        Kırkağaç 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı içerisinde PTT şubesi mevcuttur. Alayımız içerisinde Deniz Bank Şubesi ile  Deniz Bank ve Ziraat Bankası ATM’leri  bulunmaktadır.

 

        KIRKAĞAÇ İLÇESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

        İlçe Nüfusu                                  : 47.165

        Şehir Nüfusu                               : 27.350

        Köy ve Belde Nüfusu                  : 19.850

        Nüfus Sayımının Yapıldığı Yıl       : 2011

        Yüzölçümü                                  : 543 km2

 

 

 

        TARİHÇE

 

        Şehir 1400’lü yıllarda Türkler tarafından kurulmuş ve zaman içinde Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler yerleşmiştir. Yunan işgalinden sonra şehirde yaşayan gayrimüslimler de işgalciler ile birlikte şehri terk etmiştir. Nüfus mübadelesi kapsamında, Yunanistan’dan gelen vatandaşlarımız şehre yerleştirilmiştir.

 

        COĞRAFYA

 

        Kırkağaç, Manisa’nın kuzey batısında, İzmir-Bandırma demir yolu üzerindedir. Manisa’ya uzaklığı 79 km.dir. Denizden yüksekliği 100 m.dir. Kuzeyinde Savaştepe ilçesi, güneyinde ve doğusunda Akhisar ilçesi, batısında Soma ilçesi ve Çamlıca Dağı (1100 m.) bulunmaktadır. İlçenin çok verimli, alüvyonlu toprakları vardır. Kendi adıyla anılan ova ilçeye ismini vermiştir. İlçe genel olarak Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Ova kısımlarında havalar kış ayında ılık, yaz ayında sıcak geçer. Dağlık kesimlerde kışlar sert, karlı ve soğuk, yazlar daha serin geçer.

 

        NE YENİLİR ?

 

        Manisa mutfağının temelini sebze ve meyveler oluşturmaktadır. Bazı yemeklerle pide ve börek gibi hamur işlerinde sebzeler ve değişik bitkilerin et ile birlikte kullanıldığı görülür. Yine de yöre mutfağında zeytinyağlıların yeri başkadır. Manisa kebabı, şevketi bostan, enginar dolması, semizotu, yalancı sarma, börülce tarator, sinkonta, simit ekmeği, mantar tatlısı, kaymaklı kadayıf, zerde yörenin sevilen yemek ve tatlılarıdır.

 

        NE ALINIR ?

 

        Manisa’nın ünlü Mesir Macununu yıl boyu bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra Yunt Dağı, Kula, Gördes ve Demirci halıları ile ün yapmış Manisa'da, geleneksel el dokuması halılar, altın ve gümüş takılar, pamuklu iç ve dış giyim eşyaları ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören eşyalardır. Ayrıca bakır, gümüş, pirinç, tahta oyma gibi hediyelik eşyalar ve şile bezi, bürümcük giysiler ile çeşitli oyalar satın alınabilir.

 

        YAPMADAN DÖNME

 

        Kırkağaç çam mesiresine katılmadan,

 

        Manisa Kebabı, Kaymaklı Kadayıf ve Kırkağaç Kavunu yemeden,

 

        Mesir Macunu almadan,

 

        Sart antik kentini, Kybele kabartmasını, Niobe kayasını, çevresinde bulunan antik yerleşim yerlerini, Kırkağaç’ın tarihi evlerini, Karaosmanoğlu Camisini, Sarıhoca Camisini, Çiftehanlar Camisini, Gazi Alaaddin Camisini gezmeden,

 

        Yöresel halıları (Yunt Dağı, Kula, Gördes, Demirci) görmeden,

 

        Dönmeyin…