5’İNCİ JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI  (KASTAMONU)

        ULAŞIM İMKÂNLARI

 

        Kastamonu il merkezine otobüs seferleri ile karayolu ulaşımı sağlanmakta olup, ulaşım sıkıntısı bulunmamaktadır.

 

         OTOBÜS TERMİNALİNDEN 5’İNCİ J.EĞT.A.K.LIĞI (KASTAMONU)’NA ULAŞIM

 

        İl merkezine 10 km. mesafedeki 5’inci J.Eğt.A.K.lığına Kastamonu belediye halk otobüsleri, ticari taksiler, Gölköy, Emirler ve Şeker köy minibüsleri ile ulaşım mümkündür.

 

 

        ACEMİ ERLERE SUNULAN İMKÂNLAR

 

        Kastamonu 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığında mevcut (9) adet kantin acemi erlerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. Ayrıca; tost, poğaça sıcak ve soğuk içecek temin edebilecekleri büfe mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       

İnternet :

        Kışla içerisinde bulunan internet salonunda (21) adet bilgisayar bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 


Diğer :

        Ayrıca kışlamızda, acemi erlerin eğitim zamanı dışında vakitlerini geçirebilecekleri; halı saha, kapalı spor salonu, sinema salonu, bilardo salonu, kütüphane, erbaş-er gazinosu gibi imkânlar da bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        1’inci Basamak Muayene Merkezi / Rehberlik ve Danışma Merkezi

 

        Acemi erler herhangi bir rahatsızlık yaşadıklarında ya da hissettiklerinde derhal tedavi olabilecekleri 1’inci Basamak Muayene Merkezinden, psikolojik olarak yardıma ihtiyaç duyduklarında ise Rehberlik ve Danışma Merkezinden yararlanabileceklerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 


       

BANKA VE POSTA ADRESİ BİLGİLERİ

 

        Birliğe gelen ve birlikten gönderilen mektup, kargo vb. gönderiler kontrollü olarak bölük idari işleri marifetiyle hızlı bir şekilde PTT görevlilerinden topluca teslim alınmakta muhatabına ulaştırılmaktadır. Posta adresimiz; 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ……….Tabur Komtanlığı……….Bölük Komutanlığı KASTAMONU’dur.

 

        Kışla içerisinde Ziraat Bankası ve İş Bankası ATM’leri mevcuttur.

 

        BİRLİK İRTİBAT TELEFON NUMARALARI:

        5’inci J.Eğt.A.K.lığı (Kastamonu) Tlf      ::      0 366 215 24 62 - 215 24 67

       

        Alo Mehmetçik Hattı                                :       0 366 215 13 47

 

        KASTAMONU İLİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

        İl Nüfusu                                      : 359.759

        İl Merkezi Şehir Nüfusu               : 93.347

        İlçe Köy ve Belde Nüfusu            : 266.412

        Nüfus Sayımının Yapıldığı Yıl       : 2011

 

        TARİHÇE

 

        Kastamonu ve çevresinde ele geçen buluntular, ilk yerleşimin Paleolitik Döneme dayandığını göstermektedir. Yöreye daha sonra Hititler, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar hâkim olmuşlardır.

 

        COĞRAFYA

 

        Kastamonu ili, kuzeyde Karadeniz sahiline paralel olarak yükselen Küre (İsfendiyar) Dağları, güneyde güneybatı-kuzeydoğu yönünde uzanan Ilgaz Dağları ile dağlık bir bölge konumundadır.

 

        İlin en yüksek noktası Ilgaz Dağları üzerindeki Hacet Tepesidir (2 565 m.). En önemli vadileri, Daday ve Taşköprü ovalarını içine alan Gökırmak ile Devrez vadileri olup; Araç ve Devrekani Çayları, Gökırmak ve Devrez Çayı ilin önemli akarsularıdır. Zonguldak ve Sinop'u birbirine bağlayan 135 km. uzunluğundaki kıyı şeridi ile de Karadeniz sahilinde yer almaktadır.

 

        İl sınırı içinde iklim iki farklı özellik gösterir. Sahil boyunca bol yağışlı ve ılıman bir iklim, iç kesimlerde ise soğuk ve kurak karasal iklim hâkimdir.

 

        NE YENİLİR?

 

        Kastamonu ili zengin bir mutfağa sahiptir. Her pazar fırınlarda pastırmalı ekmek veya etli ekmek yaptırılır.

 

        Tarhana çorbası, ana-kız çorbası, ecevit çorbası, külbastı, mıklama, kapatma, kavurma, erişte, köle hamuru, banduma, kaygana, cırık, biryan kebabı, mantı, haluçka, simit tiriti, mısır çöreği, baklava, kaşık helvası, pekmezli un helvası, çekme helva, hasüde, yörenin sevilen yemek ve tatlılarındandır.

 

        NE ALINIR?

 

        Yöresel dokumalar, yalnızca tırnak ile ve pamuk ipliği kullanılarak değişik motiflerin yapıldığı çarşaf bağları, oyalar, baskı tekniği ile bezenen havlu ve masa örtüsü gibi malzemeler, ağaç oyma işleri, saz ve bağlama gibi müzik aletleri, söğüt ağacından yapılan gazetelik, şeker kutusu, ekmek sepeti gibi eşyalar, çeşitli ağaçlardan yapılan tespihler, şimşir çatal-kaşıklar, Tosya çakıları ve bakır işleri yöreden alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır.

 

        Alışveriş merkezleri Nasrullah Meydanı, Belediye Caddesi ve Banka Sokakta yoğunlaşmıştır. İplikçiler Çarşısında yöresel dokuma ve hediyelik eşyalar bulmak mümkündür.

 

        YAPMADAN DÖNME

 

        Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve Kale'yi gezmeden,

 

        Hükümet Konağı, Zınbıllı Tepe, Nasrullah Kadı Külliyesi, Yakup Ağa Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Dokuma Atölyesi ve El Sanatları Atölyesi'ni görmeden,

 

        Etli - Pastırmalı Ekmek, Biryan ve Çekme Helvasını yemeden,

 

        Yöresel Dokuma ve Yöresel El Sanatları Ürünleri'nden almadan,

 

        23 - 31 Ağustos tarihleri arasında, her yıl yapılan Şapka ve Kıyafet İnkılâbı Etkinlikleri ile farklı tarihlerde yaz boyunca gerçekleştirilen ilçe panayırları ve festival etkinliklerine katılmadan,

 

        Dönmeyin…