10’UNCU JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI (BORNOVA)

 

         10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı 2’nci ve 3’üncü Jandarma Eğitim Taburları İzmir İli, Bornova İlçesinde konuşlu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        ULAŞIM İMKÂNLARI :

 

        İzmir ilinde konuşlu olan birliğimize Türkiye’nin her yerinden hava yolu, kara yolu, demir yolu ve deniz yolu ile ulaşım imkânı mevcuttur.

 

        KONAKLAMA İMKÂNLARI :

 

         Eğitim Birliğinin konuşlu olduğu İzmir-Bornova ilçesindeki 468 bin yerleşik nüfus; ticaret, sanayi ve eğitim gibi faktörlerle zaman içerisinde bir milyona ulaşmaktadır. Bu sebeplerle pansiyon otel ve konaklama yerleri her türlü bütçeye uygun olarak hizmet vermektedir.

 

         İzmir ili çok eski yerleşim yeri olmakla birlikte birçok tarihi ve kültürel dokuya sahiptir. Bornova İlçesinde, eğlence ve alışveriş merkezleri oldukça fazladır.

 

         10’UNCU JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞINA ULAŞIM İMKÂNLARI :

 

         Kara yolunu tercih ederek otobüs ile gelenler, terminalden birliğimize Pınarbaşı-Otogar, Yeşilçam-Otogar, Kavaklıdere-Otogar dolmuşları, 317 ve 117 numaralı ESHOT belediye otobüsleri ile,

 

         Hava yolunu tercih ederek Adnan Menderes Havalimanına, tren yolunu tercih ederek Halkapınar’a gelenler, metro ile Bornova’ya kolaylıkla gidebilirler. Bornova’dan birliğimize ise Kemalpaşa dolmuşları ve 317 - 117 numaralı ESHOT belediye otobüsleri ile ulaşabilirler.

 

 

 

         ACEMİ ERLERE  SUNULAN İMKÂNLAR

   

        Birliğimize katılarak kutsal askerlik görevine başlayacak Kahraman Türk evlatlarının, sağlık sorunları başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenilmekte ve her türlü ihtiyacı devlet tarafından karşılanmaktadır. Birliğimize gelen acemi erler (kısa dönem erler dahil) saç kesimi gibi ihtiyaçlarını gidermek üzere her eğitim bölüğümüzde mevcut berber imkânlarından faydalanabilmekte ve ihtiyaç duyabilecekleri her türlü malzemeyi (7) ayrı kantin reyonundan temin edebilmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Her acemi ere bir soyunma dolabı ve yatak verilmekte çarşaf, nevresim ve yastık yüzlerinin   7-15 günde bir değiştirilmesi sağlanmaktadır. Ranzalar arası bir erin rahatça geçebileceği şekilde düzenlenmiştir. Yaşam alanları havalandırılmakta, haftada iki kez Hidrojen Peroksit ile düzenli olarak dezenfekte edilmekte ve böylece on haftalık eğitim görecek evlatlarımızın sağlıklı ortamlarda yaşamaları hedeflenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Yemekhane :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       

        Bornova J.Eğt.A.K.lığında eğitim görecek acemi erlerin eğitim, öğretim faaliyetleri dışında kalan zamanlarda faydalanmaları için; acemi er gazinoları, kameriye ve yeşil alanlar, masa tenisi salonu, futbol sahası, basketbol ve voleybol sahaları, kapalı spor salonu, kütüphane, fotoğrafhane, berber, terzi ve internet salonu bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        1’inci Basamak Muayene Merkezi ve Rehberlik ve Danışma Merkezi :      

 

        Herhangi bir rahatsızlık yaşadıklarında ya da hissettiklerinde derhal tedavi olabilecekleri         1’inci Basamak Muayene Merkezinden ve psikolojik olarak yardıma ihtiyaç duyduklarında Rehberlik ve Danışma Merkezinden yararlanabileceklerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Acemi erlerin moral ve motivasyonunun yükseltilmesi maksadıyla J.Eğitim Komutanlığı ve Ege Ordusu Bölge Bando Komutanlığı tarafından moral konserleri düzenlenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        BİRLİK İRTİBAT TELEFON NUMARALARI

 

        Birliğimize gelen genç evlatlarımızın daha önce yaşadıkları ortamdan farklı koşulları olan, kışla ve askerlik yaşamına kısa sürede uymakta zorlanmaları doğal görülmekte ve hoşgörüyle karşılanmaktadır. Amacımız onları sorunsuz bir şekilde alacakları görevlere hazırlamak olup sizlerin evlatlarınıza yazacağınız rahatlatıcı mektup ve telefon görüşmeleriniz asker ocağında onların en büyük mutluluk, moral ve güç kaynağı olacaktır.

 

   Alay Telefon Numarası      :      0232 479 48 06

                                                                     479 55.36           

                                                                     479 00 21

                                                                     479 03 85

 

   Aile İletişim Merkezi 24 saat esasına göre siz değerli aile büyüklerine hizmet verecektir.

 

        0 232 479 44 87-    0 232 479 94 47  / Dahili 7475

 

        BANKA VE POSTA ADRESİ BİLGİLERİ

 

        Birliğe gelen ve birlikten gönderilen mektup, kargo vb. gönderiler kontrollü olarak bölük idari işleri marifetiyle hızlı bir şekilde PTT görevlilerinden topluca teslim alınmakta muhatabına ulaştırılmaktadır. Posta adresimiz; 10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı………Tabur Komutanlığı ……….Bölük Komutanlığı Bornova / İZMİR’dir.

 

        Kışlamız içerisinde Akbank ATM’si bulunmaktadır.

        BORNOVA İLÇESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

        İlçe Nüfusu                                  : 418.837

        Şehir Nüfusu                               : 411.910

        Köy ve Belde Nüfusu                  : 6.927

        Nüfus Sayımının Yapıldığı Yıl       : 2011

 

        TARİHÇE     

 

        M.Ö.6500 yıllarında ilk uygarlığı misafir eden Bornova, dünden bugüne bir çok uygarlığın yaşam alanı olmuştur.Osmanlı döneminde bu bölgenin verimli bir tarım bölgesi ve bunun yanı sıra yoğun bitki örtüsü nedeniyle sayfiye yeri olduğu anlaşılmaktadır. 1425 yılında Türk egemenliğine geçen Bornova, 1919-09 Eylül 1922 tarihleri arasında Yunan işgali altında kalmıştır. Bornova, 1881 yılında Belediye, 1957 yılında ise ilçe olmuştur.

 

        COĞRAFYA

 

        Deniz seviyesinden yüksekliği yerleşim alanlarında 20 ile 200 metre arasında değişmektedir. İlçenin yüzölçümü 220 kmdir. İlçede Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.  İlçe topraklarında Akdeniz bitkilerinin tümüne rastlanmaktadır.

 

        NE YENİLİR?

 

        İzmir ve yöresinin yemekleri çeşit açısından son derece zengin olup, Ege, Akdeniz ve Anadolu mutfaklarının özgün bir bileşimidir. Yörenin bitki örtüsünün yanı sıra, çok kültürlü toplumsal yapısı da bu oluşumda etkendir.

 

        Belli başlı yemekleri: Bulamaç çorbası, tarhana çorbası, tere çorbası, trança kellesi çorbası, kirde, sakız yahnisi, mücver, İzmir köftesi, papaz yahnisi, enginar dolması, domates bastısı, yer elması, revani,ıspanak boranisi, pazı kavurması, Efes arapsaçı, şevketi bostan, ebegümeci, radika salatası.

 

        NE ALINIR?

 

        İzmir'in en yoğun alışveriş trafiğine sahne olan sokakları, Anafartalar Caddesi'nin sağında ve solunda yer alan ve hala yüzyıl öncesinin atmosferini kepenklerinin kıvrımlarında, kapı eşiklerinde, basık tavanlarında, eski kiremitlerinde taşıyan Kemeraltı Sokaklarıdır. Eski görüntü tamamen olmasa da hâlâ işportacıların bağrışmaları, bakırcılar çarşısının kendine has sesleri, Şadırvan Camii yanındaki sebilin şırıltısı, Kestane Pazarı’ndaki balıkçıların ıslak önlükleriyle bağrışmaları, Kemeraltı'nın pek değişmediğini gösteren belirtileridir.

 

        Urgancılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı, basmacılar, ayakkabıcılar hepsi de hâlâ işlerini sürdürmektedirler. Bunların yanı sıra en iyi ve modern alışveriş merkezleri Alsancak'taki Kordon Boyu'nda, Karşıyaka ve Cumhuriyet Caddesi'nde bulunur.

 

        İzmir'de en önemli alışveriş merkezi olan Kemeraltı'na komşu Çankaya ve oradan da seçkin butik ve mağazaların yer aldığı Alsancak'a ulaşıp alışveriş yapabilir, Karşıyaka'da da aynı olanakları bulabilirsiniz

        YAPMADAN DÖNME

 

        Selçuk-Şirince Köyü Birgi Çakırağa Konağı, Kızlarağası Hanı, tarihi Asansör'ü gezmeden,

 

        İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Atatürk Müzesi, Kordonboyu, Kemeraltı Çarşısı, Teleferik Tesisleri ve Balçova Kaplıcaları, Efes Harabeleri, Meryem Ana Evi, Şirince Köyü, Bergama Antik Kenti, Çeşme plajlarını görmeden,

 

        İzmir Asansör Restaron'da İzmir Köftesi, Ödemiş Kebabı, Boyoz (börek), Kumru, Gevrek ve meşhur Gerdan tatlısı tatmadan,

 

        Kuru İncir, sultaniye üzüm, Kemalpaşa Kirazı, Bergama tulum peyniri ve lokma almadan,

 

        Foça ve Çeşme'de balık yemeden,

 

        Ödemiş İpeği (Pembizar), İğne Oyaları, Yemeni ve Görece nazar boncuklarından satın almadan,

 

        İzmir Fuarı ile Selçuk Festivali'ni görmeden,

 

        Dönmeyin…