9’UNCU JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI (BİLECİK)

 

 

        ULAŞIM İMKÂNLARI

 

        9’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik il merkezinde bulunmakta olup, şehrin kuzeyinde Hamsu Deresinin kenarında konuşlanmıştır. Bilecik iline çoğu ilimizden direkt otobüs ile ulaşım imkânı yoktur. Bu sebeple ulaşım daha çok Eskişehir ve Bursa illeri üzerinden sağlanmaktadır. Bilecik ili Eskişehir’e (80) km., Bursa’ya (95) km,. ve İstanbul iline (250) km. mesafededir. Birliğimize hava yolu ulaşımı bulunmamakla beraber Eskişehir istikametinden gelip İstanbul istikametine giden DDY’ye ait trenler Bilecik ilinden geçmektedir. Ancak tren istasyonu birliğimize (10) km. mesafede olduğundan ulaşım ticari taksi veya şehir içi minibüsler ile sağlanmaktadır.

 

 

         

 

        OTOBÜS TERMİNALİNDEN 9’UNCU JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI (BİLECİK)’NA ULAŞIM İMKÂNLARI 

 

        Bilecik Otobüs terminalinin yanından geçen eski İstanbul Yolu, 9’uncu J.Eğt.A.K.lığının içerisinde konuşlu bulunduğu 2’nci Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı kışlasının önünden geçmektedir. Terminalin kışlaya olan uzaklığı 1,5 km. dir. Terminal ile birliğimiz arasındaki ulaşım ticari taksi ve şehir içi minibüsleri ile sağlanmaktadır. Şehir içi minibüslerinden H1, H2 ve H7 numaralı hatlar nizamiye önünden geçmektedir.

 

 

 

        ACEMİ ERLERE SUNULAN İMKÂNLAR       

 

        9’uncu J.Eğt.A.K.lığında her taburun kendi hizmet binasında, yeteri kadar koğuş, tuvalet, banyo ve acemi erlerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği kantin bulunmaktadır. Ayrıca kantinler yanında hazır yiyecek bölümleri ile her tabur binası yanında sıcak içecek makineleri ile acemi erlerin aileleri ile irtibata geçebilecekleri telefon kabinleri bulunmaktadır. 9’uncu J.Eğt.A.K.lığında   2’nci ve 3’üncü J.Eğt.Tb.K.lıklarının kullanmış olduğu (1) adet yemekhane binası, 4’üncü J.Eğt.Tb.K.lığının kullanmış olduğu (1) adet yemekhane binası olmak üzere toplam (2) adet yemekhane binası vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Acemi erler; yiyecek, içecek, telefon kartı vb ihtiyaçlarını 9’uncu J.Eğt.A.K.lığına bağlı üç J.Eğt.Tabur K.lığı binasında da bulunan kantinlerden, ihtiyaç duyabileceği tüm askeri malzemeleri ise  merkez kantinden temin edebilmektedirler. Ayrıca her tabur binasında acemi erlerin yararlanabileceği berber bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       

        Acemi erlerin aileleri ile görüşebilmeleri için her tabur binası yanında ve eğitim bölüklerinde telefon kulübeleri vardır. Yine birlik içerisinde bulunan internet salonu ile acemi erler aileleri ile görüşme programları üzerinden görüntülü olarak görüşebilmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       

        Acemi erlerimizin her türlü sağlık sorunları ile 1’inci Basamak Muayene Merkezi tarafından yakından ilgilenilmektedir. Acemi erlerimizin psikolojik sorunları ise Rehberlik ve Danışma Merkezi (RDM) tarafından yakından takip edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        Acemi erlere hafta sonu ve boş zamanlarında halı saha imkânı sunulmakta ve spor yapmaları sağlanmaktadır. Okuma-yazma bilmeyen erlerimize okuma-yazma eğitimi verilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


        BİRLİK İRTİBAT TELEFON NUMARALARI  

 

        Ailelerin acemi erler ile irtibat kurabilecekleri telefon numaraları aşağıya çıkarılmıştır. Belirtilen telefon numaraları vasıtasıyla hafta içi 12.30-14.00/17.30-22.00 saatleri arasında, cumartesi günü saat 12.00-22.00 ile Pazar günleri saat 09.00-22.00 saatleri arasında görüşme yapılabilmektedir.

 

        0228 212 01 43

        0228 212 01 44

        0228 212 01 45

        0228 212 01 46

 

2’nci Tabur

 

3’üncü Tabur

 

4’üncü Tabur

1’inci   Bölük

6225

 

5’inci Bölük

6321

 

9’uncu   Bölük

6425

2’nci    Bölük

6235

 

6’ncı  Bölük

6345

 

10’uncu Bölük

6435

3’üncü Bölük

6245

 

7’nci Bölük

6355

 

11’inci   Bölük

6440

4’üncü Bölük

6255

 

8’nci Bölük

6375

 

12’nci   Bölük

6455

 

 

        BANKA BİLGİLERİ    

        Kışlamız içerisinde, Ziraat Bankası ve Akbank ATM’si bulunmaktadır. Acemilerimize mektup göndermek isteyen yakınları için posta adresimiz; 9’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ………….Tabur Komutanlığı …………Bölük Komutanlığı 11100 BİLECİK’tir.

 

 

        BİLECİK İLİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

        İl Nüfusu                                      : 203.849

        İl Merkezi Şehir Nüfusu               : 73.931

        İlçe Köy ve Belde Nüfusu            : 129.918

        Nüfus Sayımının Yapıldığı Yıl       : 2011

        Yüzölçümü                                  : 4.307 km2

 

        Bilecik ili, Marmara Bölgesi'nin güney doğusunda, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgelerinin kesim noktaları üzerinde yer alır. İlin bilinen en eski isimleri arasında Agrilion ve Belekoma vardır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu' nun kurulduğu topraklardadır. Sakarya Irmağı’nın etrafında kurulan ve göletleri ve derelerinin zenginliği ile tanınan yöre antik çağlardan günümüze tarihin izlerini taşır.

 

        TARİHÇE

 

        Kentin Antik Çağdaki hayatı, tarih kaynaklarında Bilecik’i de içine alan Bitinya (Bithynia) bölgesinin genel tarihi içinde gösterilir. Bitinya bölgesinin bilinen tarihi M.Ö. 1950’ lerde burada yaşayan Trakya kavimlerinden Thynler’le başlar. Bölge daha sonra Mısır, Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Makedonya, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun yönetimine geçmiştir. Bilecik’in bilinen ilk adı Belekoma’ dır.

 

        Tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine sahne olan Bilecik, Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te, Osmanlı Devleti’nin kuruluş merkezliğini yaptığı yerdir. İlin tarihçesinin çok eskilere dayanması ve Osmanlının kurulduğu yer olması ayrıcalığı yanında, Kurtuluş Savaşı’nda verdiği çetin mücadeleler ve kazanılan zaferlerle Cumhuriyetin kuruluşunda da önemli bir role sahip olmuştur. Üzerinde çok sayıda arkeolojik ve tarihi eser bulunan Bilecik’deki tarihi eserlerin çoğunu Osmanlı döneminde yapılan camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, sivil mimari örnekleri, imaret ve benzeri yapılar oluşturmaktadır.

 

        Kayı Boyu Aşireti mensuplarının 720 yıldan beri geleneksel olarak sürdürdükleri ve her yıl (Eylül ayının 2. haftası son üç gün) yapılan muhteşem törenlerle kutlanan “Ertuğrul Gazi’ yi Anma ve Söğüt Şenlikleri”ne çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi gelir. Törenlerde Yörüklerin kına gecesi ve yaşantıları canlandırılır, cirit gösterileri yapılır.

 

        COĞRAFYA

 

        Bilecik ilinin en önemli akarsuyu Sakarya Irmağı olup, bir doğal göl, bir de baraj gölü bulunmaktadır.

 

        İlin orman zenginliği av hayvanları bakımından da zenginleşmesini sağlamıştır. Bin metreye kadar yükseklerde orman örtüsü genellikle meşe, otsu bitkiler ve makilerden oluşmaktadır.         1000 metre ve daha yükseklerde ise karaçam, kayın, kızılçam, kestane, köknar türündeki yüksek boylu ağaçlar sıralanır.

 

        Bilecik' de İç Anadolu Bölgesi' nin sert ve az yağışlı karasal iklimi ile Akdeniz ve Karadeniz kıyılarının ılık ve yağışlı ılıman iklimleri arasında geçiş iklimi görülür.

 

        NE YENİLİR?

 

        Yöresel yemeklerin çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bir bölümü, ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir.

 

        Yöre halkı makarna, tarhana, kuskus, erişte gibi yiyecekleri de kendileri hazırlar. Büzme, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, ovmaç çorbası, mercimekli mantı, kesme hamur, keklik kebabı, köpük helvası, Bilecik'e özgü yemeklerin başlıcalarıdır.

 

        NE ALINIR?

 

        Pazaryeri İlçesi Kınık Köyünün Toprak Ürünleri ile Dereköy’de yapılan el sanatı ürünü ağızlıklar, alınabilecek hediyelik eşyalardır.

 

        İnhisar İlçesi ve Tarpak Beldesi Marmara Bölgesi nar üretiminde 1inci sıradadır.

 

        YAPMADAN DÖNME

 

        Ertuğrulgazi’ yi Anma ve Söğüt Şenlikleri ile Bilecik’ in Düşman İşgalinden Kurtuluşu, Ahilik ve Şeyh Edebalı Kültür Sanat Festivalini görmeden,

 

        Şeyh Edebalı, Ertuğrulgazi ve Dursun Fakıh Türbelerini, Metristepe Zafer Anıtını ve Türk Büyükleri Platformunu ziyaret etmeden,

 

        İnhisar’ın Narını, Pazaryeri’nin meşhur bozası ile helvasını tatmadan,

 

        Söğüt Ertuğrulgazi Müzesini gezmeden,

 

        Pazaryeri Kınık Köyü toprak ürünleri almadan,

 

        Dönmeyin…