116’NCI JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI (ÇANAKKALE)

        T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı cezaevlerinin dış muhafazasını sağlanmak ve cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin sevk ve nakil hizmetlerini ifa etmek üzere cezaevlerinde görev alacak erlere eğitim veren 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Çanakkale ili merkezinde konuşludur.

 

        ULAŞIM İMKÂNLARI

 

        Çanakkale iline kara yolu, hava yolu veya deniz yolu ile ulaşım mümkün olabilmektedir.

 

        Çanakkale iline çevre illerden karayolu ile doğrudan ulaşım imkânı olup, Çanakkale İli; Ankara’ya (659) km., İstanbul’a (310) km., Bursa’ya (303) km., Balıkesir’e (210) km., Edirne’ye (217) km. ve Tekirdağ’a (171) km. uzaklıktadır.

 

        Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir güzergâhlarına ve bu yol üzerindeki illere birçok otobüs firması hizmet vermektedir. Uzak illere günde tek sefer yapılmakta olup, o ile ait bölgesel otobüs firmaları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun mümkün olmaması durumunda Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir aktarmalı olarak yolculuk tercihinde bulunulabilir.

 

Çanakkale il merkezine, haftanın 4 günü ( pazartesi , Çarşamba, Cuma, Pazar) karşılıklı olarak  Ankara dan direkt,  diğer illerden Ankara aktarmalı uçak seferleri bulunmaktadır.

        Çanakkale-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir ve Gelibolu-Lapseki arasında feribot seferleri yapılmaktadır.

 

       

        OTOBÜS TERMİNALİNDEN 116’NCI JANDARMA EĞİTİM ALAY KOMUTANLIĞI (ÇANAKKALE) ULAŞIM İMKÂNLARI 

 

        Çanakkale otogarı ve iskele meydanından otobüs firmalarına ait servislerden istifade ederek, havaalanından ise hava yolu şirketine ait servislerden istifade ederek 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığına ulaşmak mümkündür.

 

        Acemi erlerin katılış yaptığı günlerde şehir otogarından ve iskeleden 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığına ait askeri araçlarla da ulaşımın sağlanması mümkündür.

 

        ACEMİ ERLERE SUNULAN İMKÂNLAR       

        Eğitim alayında 8 ayrı eğitim bölüğünde 8-10-30-40 ve 80 kişilik koğuşlar bulunmaktadır. Alayın toplam acemi er kapasitesi 2800 kişidir.

 

 

 

 

 

 

 

 


        Acemi er yemekhanelerinde yemeklerin sıcak servisine imkan sağlayan servis masaları mevcut olup, acemi erler günlük kalori ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan yemek çizelgeleri üzerinden beslenmektedirler. Ayrıca, birlik içerisinde acemi erlerin istifadesine sunulmuş bir pizza salonu ve bir pastane bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 


        Alay kantininde yiyecek, içecek, hediyelik eşya ve kırtasiye reyonlarında acemi birliğinde geçirecekleri süre içerisinde ihtiyaç duyabilecekleri her türlü ürünün satışı yapılmaktadır.        

        Acemi erler kantin hizmetlerini merkez kantin ve bölüklerde bulunan kantinler ve çay ocakları marifetiyle almaktadırlar.

 

 

 

 

 

 

 


        Acemi erler, akşam saatlerinde bir plan dâhilinde, sabahları ise ihtiyaç duymaları halinde koğuşlarında bulunan banyo kabinlerinden istifade edebilmektedirler.

 

        Acemi erlerin tuvalet ve lavaboları kendilerine yakışır temizlik ve hijyen standartlarında kullanımlarına sunulmuştur.

 

        Alayımızda acemi erler kendilerine tahsis edilen berberhanelerde ücretsiz olarak tıraş olabilmektedirler.

 

 

 

 

 

 


       

        Acemi erlerin birinci basamak sağlık hizmetleri (2) tabip, (1) diş hekimi ile hizmet veren Birlik Reviri ile rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren alanında uzman personelin görev yaptığı Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi tarafından yerine getirilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 


        Acemi erlerle ailelerinin görüşmelerini sağlamak üzere alayın değişik yerlerinde 150 adet ankesörlü telefon bulunmaktadır. Acemi erlerin bu telefonlarda kullanacağı telefon kartlarını alay içerisinde bulunan kantinlerden temin etmeleri mümkündür. Ayrıca, alayımızda iki adet internet salonu bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 


       

        BİRLİK İRTİBAT TELEFON NUMARALARI  

        116’ncı Jandarma Eğitim Alayında ulaşmak istediğiniz şahısla ilgili aşağıdaki santral numarasından ulaşacağınız santral görevlisi vasıtası ile arzu ettiğiniz personelle görüşmeniz mümkündür.

        Alay Santrali         0 286 212 31 59

                                      0 286 212 31 60

                                      0 286 212 31 61

 

        Ayrıca acemi erler için Alo Mehmetçik ve aileler için Aile İletişim Hattı kurulmuştur. Merak ettiğiniz veya nereye başvuracağınızı bilemediğiniz ya da çözümsüz kaldığını düşündüğünüz müracaatlarınız için aşağıda bulunan numaralardan iletişim kurabilirsiniz.

 

        Alo Mehmetçik    0 286 213 09 74

        Aile İletişim          0 286 212 83 27

 

        Acemi erlerle bölüklerinde görüşmek istediğiniz takdirde, eğitim alanlarında acemi erlerin görüşme yapabilmesi için tahsis edilmiş telefonlardan kendilerine ulaşmanız mümkündür. Eğitim alanlarında bulunan bu telefonların başında bir telefon nöbetçisi bulunmaktadır ve bu nöbetçi görüşme talebinizi kaydederek size bir süre sonra tekrar aramanız için randevu vermektedir. Acemi asker telefona çağrılarak telefon görüşmesinin yapılması sağlanmaktadır. Alay santrali üzerinden dâhili numarayı çevirerek direkt olarak bağlanabileceğiniz telefon numaraları;

        1’inci Jandarma Eğitim Bölüğü        6674 - 6671

        2’nci Jandarma Eğitim Bölüğü         6684 - 6681

        3’üncü Jandarma Eğitim Bölüğü     6598 - 6686

        4’üncü Jandarma Eğitim Bölüğü     6694 - 6691

        5’inci Jandarma Eğitim Bölüğü        6763 - 6761

        6’ncı Jandarma Eğitim Bölüğü         6769 - 6766

        7’nci Jandarma Eğitim Bölüğü         6774 - 6771

        8’inci Jandarma Eğitim Bölüğü        6779 - 6776

 

        BANKA VE POSTA ADRESİ BİLGİLERİ

        Birliğe gelen ve birlikten gönderilen mektup, kargo vb. gönderiler kontrollü olarak bölük idari işleri marifetiyle hızlı bir şekilde PTT görevlilerinden topluca teslim alınmakta muhatabına ulaştırılmaktadır. Posta adresimiz; 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı…………Tabur Komutanlığı………..Bölük Komutanlığı ÇANAKKALE’dir.

        Bankacılık hizmetleri birlik içerisinde bulunan Ziraat Bankası şubesi aracılığıyla yapılabilmektedir. Birlik içerisinde ayrıca Ziraat Bankası ve Türkiye İş Bankasına ait birer adet ATM bulunmaktadır.

 

 

        ÇANAKKALE İLİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

        Nüfus            : 486.445

        Yüzölçümü   : 9.887 km2

 

        TARİHÇE

 

        Eski çağlarda adı Hellespontos ve Dardanel olarak anılan boğazın iki yakasında topraklara sahip olan Çanakkale tarihin ilk devirlerinde başlayarak sürekli iskân edilmiştir. İlk şehir medeniyeti MÖ 3000'de Troya'da kurulmuş 2500'e kadar devam etmiştir. Daha sonra Lidya, Pers, Bergama Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

 

        COĞRAFYA

 

        Çanakkale, Türkiye'nin kuzeybatı yönüne düşen Balkan Yarımadası'nın Doğu Trakya topraklarına bir kıstakla bağlanmış, Gelibolu Yarımadası ile Anadolu'nun uzantısı olan Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir ilimizdir. Kent doğu ve güneydoğu yönünde Balıkesir ili, batıda Ege denizi, kuzeyde Tekirdağ İli ile Marmara denizi tarafından çevrelenmiştir.

 

        Çanakkale ilinde, Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş iklim hüküm sürmektedir. Yağışlar genellikle bahar ve kış aylarında olmaktadır. Turizm sezonunda, iklim mutedil olup, deniz suyu sıcaklığı Temmuz ve Ağustos aylarında maksimum seviyeye çıkmaktadır.

 

        NE YENİLİR?

 

        Her kenarından denize kıyısı olan Çanakkale ve ilçeleri tam bir deniz ürünleri cennetidir. Her mevsim taze balık ve deniz ürünleri bulmak mümkündür.

 

        NE ALINIR?

 

        Çanakkale'den eski el sanatları ürünlerinden, seramik çanak, çömlek imalatları satın almadan dönmeyin.

 

        YAPMADAN DÖNME

 

        Gelibolu'yu görmeden, Şehitlikleri ziyaret etmeden,

 

        Kaz Dağı’nı gezmeden,

 

        Assos'ta gün batımını izlemeden, görsel sanatlar festivalini görmeden,

 

        Truva'yı gezmeden, tahta ata çıkmadan,

 

        Gökçeada'nın koylarında dalış yapmadan,

 

        Dönmeyin...